EUWT

 

Europejskie Ugrupowanie

Współpracy Terytorialnej.

Zobacz więcej

Fundusz Mikroprojektów

 

 

Fundusz Mikroprojektów

w Euroregionie Glacensis kierowany

przez Sekretarza Euroregionu Dyrektora Biura Bernadetę Tambor

Zobacz więcej

 

 

Articles

Zapraszamy na II Kłodzki Turniej Rycerski i I Jarmark średniowieczny!

PROGRAM TURNIEJU DO POBRANIA W ZAŁĄCZNIKU

 

 

 

KŁODZKIE BRACTWO RYCERSKIE nieoficjalnie powstało w 2006 roku, gdy rozpoczęły się pierwsze treningi fechtunku średniowiecznego. Jako pierwsi i jedyni w Kłodzku działamy oficjalnie od maja 2007, a od grudnia 2012 roku jesteśmy Stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS jako organizacja społeczna.

Kim jesteśmy? Grupą osób w bardzo różnym wieku, które połączyło jedno: fascynacja czasami średniowiecza. Stąd też ciągłe nasze starania o jak najwierniejsze odtwarzanie przedmiotów codziennego użytku, strojów, tańców i walk tamtej epoki. Stąd też ciągła praca: dowiedzieć się jak najwięcej, być coraz bardziej dokładnym, unikać błędów w rekonstrukcji strojów i broni, szukać informacji na temat kroków w tańcach i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć z zapałem i radością, aby potem wyjść do ludzi i pokazać naszą pasję.

Właśnie dlatego bierzemy udział w wielu imprezach o mniejszym czy większym zasięgu. Uczestniczymy w turniejach i piknikach rycerskich organizowanych przez inne bractwa (w kraju jak i za granicą) jak również w mniejszych, choć równie ważnych imprezach, jakimi są pokazy w szkołach czy ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych.

Trudno powiedzieć kiedy i komu narodził się taki pomysł. Jednak w ubiegłym roku, dzięki życzliwemu wsparciu władz samorządowych, KCKSiR oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej marzenie nasze bractwowe zaczęło przybierać realne kształty i odbył się I Kłodzki Turniej Rycerski, a my już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejny, II Kłodzki Turniej Rycerski i I Kłodzki Jarmark średniowieczny.

Tegoroczny turniej rycerski będzie przede wszystkim pokazową walką o laur zwycięstwa w trzech konkurencjach: w turnieju bojowym, łuczniczym i zapasach średniowiecznych. Z obserwacji wiemy, że turniej bojowy – będący starciem dwóch zakutych w zbroje rycerzy – jako bardziej widowiskowy – przyciąga większą ilość widzów, jednak miłośnikom cichego szeptu lecącej strzały – konkurencja łucznicza również dostarcza wielu emocji. Zapasy średniowieczne są natomiast malowniczą konkurencją, która powoduje, że zgromadzeni widzowie nie potrafią się powstrzymać od głośnego dopingowania zawodników.

W wymienionych zawodach wezmą udział zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych bractw m.in. z Ziębic, Lewina Brzeskiego, Milicza, Oławy, Nysy, Starogardu Gdańskiego, Zamku Czocha, Zamku Książ, Wrocławia. Ponadto planujemy też konkurencje dla publiczności, które pozwolą jej z obserwatorów przemienić się w uczestników średniowiecznych potyczek. Ozdobą głównych konkurencji będą pokazy tańców średniowiecznych oraz zajęcia dla wszystkich chętnych, m.in. nauka tańca, szermierki, szycie sakiewek i zabawy plebejskie.

Natomiast przez cały czas trwania imprezy będzie można zarówno podziwiać, jak i zakupić przeróżne przedmioty będące wytworem rąk ludzkich, jakie na swoich straganach wystawią rzemieślnicy, którzy przybędą na jarmark z całej Polski, m.in. z Malborka, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bliżyna, Zgorzelca, Kielc, Wiszni Małej, Łodzi, Siedlec, Krakowa itp., a którzy cieszą się tak dobrą sławą rzemieślniczą, iż wystawiają swoje towary na polach Grunwaldu.

            Turnieje organizowane są przez nas jako otwarte spotkania miłośników tradycji i historii skierowane do mieszkańców Kłodzka i okolic oraz wszystkich, którym leży na sercu tradycja i dziedzictwo narodowe. Tylko dzięki wsparciu darczyńców, pracy własnej członków Stowarzyszenia oraz życzliwości osób i instytucji są możliwe do realizacji działania podejmowane przez Bractwo.   

 

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (ProgramTurnieju rzemieślnicy.doc)ProgramTurnieju rzemieślnicy.doc 31 kB1886